Krajka – moderní doplněk módy i bytového textilu

foto dg-moda.cz

foto dg-moda.cz

Krajka a krajkářství má na celém světě dlouhou tradici a existuje opravdu mnoho typů krajek. Ty jsou již od nepaměti používány jak na zdobení šatů, tak jako bytové dekorace. Nebojte se a využijte i vy tajemné krajky do svého šatníku. Ať jste s postavou modelky či Vás trápí celulitida. Šaty zdobené krajkou, krajkové haleny i jiný druh dámského oblečení bude působit slavnostně a neokoukaně a vy se budete cítit jako princezna. Dámské oblečení s použitím rafinované krajky je k dostání v obchodní síti i ve specializovaných salonech. V poslední době se ke krajce znovu vracejí i velké módní domy jako například Christian Dior, který ji v kolekci pro sezonu 2014 kombinuje s různými materiály a barvami. Dokazuje, že krajka není jen romantická, ale může působit i velmi moderně a neotřele.

Krajka je materiál, který své využití nachází nejen v módě, ale i v bytových dekoracích. Je jasné, že v kanceláři je moc neupotřebíme, ale v interiéru domů a bytů budou ozdobou. Už naše babičky krajkovými dečkami zdobily svůj nábytek. Krajkové lemy dávaly na police, pohovky a postele dekorovali polštáři a přehozy z háčkovaných krajkových vzorů. I dnes má krajka poměrně široké využití a v domácnosti dotvoří romantickou atmosféru. Je však nutné zvážit, zda se do našeho interiéru hodí – v minimalisticky zařízeném bytě by nepůsobila dobře. Naopak v domě, který je vybaven v rustikálním stylu, a jeho majitelé jsou vyznavači přírodních materiálů, bude krajka skvěle fungovat jako skvělý dekorativní prvek. Využijte služeb šití na zakázku a pořiďte si do svého interiéru opravdu osobitý textilní doplněk.

V současné době je na trhu i velké množství výrobků, které nám usnadní práci i pokud si krajkou rozhodneme ozdobit byt sami. Existují samolepící krajky, které využijeme nejen při tvorbě scrapbooking, ale můžeme jimi dozdobit různé krabice, lampičky nebo police a vytvořit si jedinečné bytové doplňky. Velmi snadná je i práce s tzv. washi tape dekoračními páskami, které jsou k dostání v mnoha barevných variantách v mnoha motivech. Jejich výhodou je, že je můžeme lehce odlepit a znovu použít.
Pokud chcete krajku v interiéru použít, nebojte se i netradičních dekorací. Velmi moderní jsou krajková svítidla, která můžete koupit nebo si sami vyrobit. Velmi působivé je použití několika takových lampiček v jednom pokoji – jedná se většinou o menší kousky, které se hodí zejména do ložnic. Při jejich koupi si však uvědomte, že jejich dekorativnost převažuje nad funkčností a nelze je používat jako centrální nebo hlavní zdroj světla.

Krajky jsou k dostání v mnoha variantách. Průmyslově se vyrábějí krajky bavlněné nebo syntetické, které jsou inspirovány vzory krajek háčkovaných a paličkovaných.  Háčkované krajky jsou vhodné pro použití jak v domácnosti i v módě. Z jednotlivých krajkových motivů je možné vyrobit potah na polštář, dečku nebo přehoz přes postel. Velmi jemné a zároveň dekorativní jsou paličkované krajky. Jejich výroba je velmi náročná, ale trpělivost se vám zcela jistě vyplatí. Z paličkovaných motivů můžete vytvářet obrázky, šperky, ale i záclony nebo celé oděvy, které budou opravdu jedinečné. Máte na výběr i využití speciálních služeb od event agentur, které nabídnou výlet za taji výroby krajky. Uspořádají program, kde Vás odborníci seznámí s historií i Vás naučí krajku vyrobit. Historie výroby krajek má u nás velkou tradici. Například vamberská paličkovaná krajka je dodnes velmi ceněna v celém světě. A proto se vracejme k této módě a zkusme se sami pustit do výroby krajek. Odměnou nám budou nádherné doplňky, které osvěží naše domácnosti i šatníky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera